Galerie

Březen – měsíc knihy

Březen, měsíc knihy i čtenáře – s dětmi divy dokáže.

Děti I. oddělení jsou velmi pozorní posluchači při každodenních četbách na pokračování. Od září si již vyslechly příběhy i dobrodružství mnoha hrdinů z oblíbených knih. ( např. Honzíkova cesta, Lukovské pověsti, Pipi dlouhá punčocha ….).

Zvídavě se zajímají, jak knihy vznikají, kdo je píše, ilustruje, váže, tiskne….  S velkou chutí si pak začaly psát a ilustrovat „knihy“ dle vlastních představ. V této činnosti pak některé pilné děti pokračují  každý den, a již se těší na závěrečnou společnou akci školní družiny, kde si všechny děti své „knihy“ případně „komixy“ prohlédnou, povypráví si o nich. Určitě nebude chybět společné hodnocení a vyhlášení „Nej knihy“

Ilona Jirků

 

 

 

Soustředení sboru Carmina bona Trnava 2016

Známe se?‘‘ odpovězme na otázku – vydejme se společně do přírody na procházku

Ve čtvrtek 22. září 2016 jsme se ve družině vydali na vycházku do přírody. Děti aktivně sbíraly podzimní plody a přírodniny, které poslouží pro tvoření v jednotlivých odděleních. Potěšilo nás, jak v průběhu sběru děti vzájemně komunikovaly a spolupracovaly. A když bylo nasbíráno, ve zbytku volného času se mohly proběhnout a jen tak dovádět.

Už se těšíme na další společný program.
Skončil měsíc DUBEN – Měsíc bezpečnosti…

– protože tu máme jaro, nebudeme přeci chodit pěšky, vytáhneme kola, koloběžky…

Bylo však třeba zjistit, jak jsme na tom s pravidly BESIPu.

S radostí jsme tedy ve čtvrtek, 28.4. přivítali v naší školní družině akci organizovanou nadačním fondem Kolečko s projektem BESIPu – „Rozhlédni se !“

Připravili si pro nás zábavnou a interaktivní formou akci o správném chování chodců, cyklistů, či bruslařů na kolečkových bruslích.

Projekt se skládal ze dvou částí – teoretické, se speciálně proškoleným odborníkem na bezpečnost v dopravě, a praktické, která probíhala na šesti stanovištích v  tělocvičně.

Děti naší školní družiny byly rozděleny do tří skupin, a v těchto částech se prostřídaly.

První – teoretická část, dětem na interaktivní tabuli přiblížila modely situací v silničním provozu. Upřesnily si, i prakticky vyzkoušely správné používání autosedačky, význam přilby při cykloturistice, správné umístění reflexní pásky na oblečení, pohledem do „kouzelné bedýnky“ si ověřily, co vidí řidič na silnici.

Ve druhé, praktické části, si na jednotlivých stanovištích připravených v tělocvičně ověřovaly získané poznatky. Za každý, správně splněný úkol, získávaly od asistentů jednotlivé kartičky BESIPu. Závěrem každý, kdo se prokázal všemi šesti kartičkami, získal od vedoucí akce krásnou a praktickou odměnu – tašku BESIPu. Ta obsahovala balónky, reflexní pásku, reflexní vestu a jiné drobné dárečky. Všechny naše děti se velmi snažily, aby úkoly splnily a dárek obdržely. Největší radost prožívaly ty nejmladší, z I. a II. oddělení, které navíc získaly vlastní „řidičské průkazy“. Jednotlivá oddělení pak ještě obdržela diplom BESIPu.

Všechny děti naší školní družiny prožily velmi pěkné dopravní odpoledne, které bylo nejen zábavou, ale hlavně velkým přínosem pro praktické využití v dopravních situacích.

IMG0037A IMG0035A IMG0033A IMG0034A IMG0026A IMG0028A IMG0029A IMG0030A IMG0031A IMG0027A IMG0024A IMG0025A DSCN4634 DSCN4632 DSCN4631

Hajný je lesa pán – zvířátky je milován

Ve čtvrtek 21. dubna se sešly po obědě děti ze všech oddělení družin v átriu na besedě s myslivcem panem Janem Vaculíkem, členem Místního mysliveckého sdružení „Kaménka“.

Počasí nám přálo, bylo slunečno a teplo. Žáci poslouchali vyprávění  o smyslu práce myslivců, o jejich celoroční péči o les a jeho obyvatele, o práci v jejich revíru-honitbě. Zvláště chlapce zajímala brokovnice, kterou myslivec přinesl s sebou. Dozvěděli se zajímavé věci o zacházení s touto lovnou zbraní.

Pan Vaculík ukázal dětem i trofej – parůžek srnce. Dal jim ho k podrobnému prohlédnutí. Dozvěděli se něco z „myslivecké latiny“ – že mají zvířata běhy, slechy, světla – oči, pírko – to že je ocásek. A také, že krvi se říká barva a staré zaječici říkají myslivci babka.

Z vyprávění děti zjistily, že některá zvířata se mohou přemnožit a dělat velké hospodářské škody. A to je pak třeba regulovat jejich populaci. Poznávaly zvířata na obrázcích a dozvídaly se o nich různé zajímavosti. Pan Vaculík vyprávěl o nutnosti starat se o přírodu a chránit ji. To je smysl dobrovolné práce všech myslivců. Zmínil se také o kormoránech, kteří dělají škody rybářům, loví jim velké množství ryb. Děti poděkovaly panu Vaculíkovi obrázky k dané tématice, které v družinách nakreslily. Vyrobily pro něho také papírová zvířátka  a odměnily ho i malým perníkovým lesíkem. Jsme rádi, že mezi nás přišel.

DSCN4622 (1280x960) DSCN4621 (1280x960) DSCN4620 (1280x960) DSCN4619 (1280x960) DSCN4618 (1280x960) DSCN4617 (1280x960) DSCN4616 (1280x960) DSCN4615 (1280x960) DSCN4614 (1280x960)

Společná akce ŠD „O ptáčky se postaráme – strádat zimou je nenecháme“

výroba jednoduchých i netradičních krmítek, společné sypání ptáčkům

Tak jako vždycky jsme se také tento rok těšili na zimu. Tato zima však na sebe nechala dlouho čekat. Konečně jsme se dočkali a s první sněhovou nadílkou jsme začali stavět sněhuláky, oprášili jsme boby a sněhové lopaty a uspořádali sněhovou válku.

Ale samozřejmě jsme nezapomněli na ptáčky!

 Už na podzim jsme si povídali o tom, že mnoho ptáků, kteří se u nás vyskytují, během podzimu odlétá do oblastí s teplejším podnebím a s dostatkem potravy.  Ptáci, kteří u nás zůstávají přes zimu, rádi přijmou pomoc od lidí především za tuhé zimy se silnými mrazy a s vysokou sněhovou pokrývkou. Nejdříve jsme si zjistili, které krmení je pro ptáčky správné a naopak, které potraviny by jim mohly dokonce uškodit. Víme, že do krmítek patří třeba ovesné vločky, strouhaná houska (ne však slaná), semínka slunečnice, prosa, máku, drcená jádra vlašských a lískových oříšků. Ptáčky nikdy nekrmíme těstovinami, slanými, kořeněnými a uzenými výrobky a přepáleným lojem!     

 Nechceme, aby ptáčci v zimě strádali, proto jsme jim hned s prvním sněhem začali sypat krmení do dřevěných krmítek na školní zahradě. Vyrobili jsme také netradiční krmítka pro ptáčky například z kokosových ořechů, z plastové láhve, z kartonových obalů.

Jsme moc zvědaví, které ptačí druhy budou hledat naši pomoc!

DSCN4503 DSCN4505 DSCN4504 DSCN4502 DSCN4500

„K betlémům spěcháme – Ježíška tam vítáme“

… a naše nejmladší děti, I. a II. oddělení ŠD spěchaly do MŠ Milíčova a Tř. Svobody, kde byly v předvánočním adventním čase pozvány učitelkami k prohlídce, dětmi vyrobených, betlémů.

Betlém v mateřské škole Milíčova byl prostorový, se zasněženými chaloupkami i postavičkami, dle Ladových obrázků. Vedle něj již zářil ozdobený vánoční stromeček a v koutku pod ním se v košíčku krčily postavičky tří králů, kteří ještě čekali na svůj čas. Celou prohlídku nám zpestřila paní učitelka, která doprovodila hrou na housle koledy, které jsme si společně zazpívaly.

Betlém v MŠ Tř. Svobody byl také zajímavý – ztvárněn malbou na velké plakátové ploše. I zde na nás dýchla voňavá adventní atmosféra.

 

Na vánoce i vánoční prázdniny se všechny naše děti rozcházely s radostným očekáváním dárečků u betlémů, pod stromečky ve svých domovech.

 

Kolektiv vychovatelek ŠD přeje všem dětem i jejich rodičům příjemně strávený čas  vánoční, zdraví, štěstíčko i pohodu po celý rok 2016.

Po stopách Lukovských pověstí

V pondělí 8. června se nejmladší děti vypravily „Po stopách lukovských pověstí“. Pohodlný autobus nás za chvíli dovezl do obce Lukov, kde jsme se pěšky vydali hledat „kešky“ a prohlédnout si hrad, Králky a další místa známá z knihy lukovských pověstí, kterou si rádi v družině čteme. Po namáhavém stoupání jsme si odpočinuli v krásném altánku, a hned jsme „odlovili“ první kešku. Posilněni tímto nálezem jsme se vydali k hradu. K našemu překvapení byla brána otevřena, tak jsme si prohlédli hrad a po krátkém občerstvení jsme se vydali na samotu Prádla. Zde jsme našli druhou kešku a již nás nohy nesly na skalní útvar Králky. Po společném fotografování jsme se vydali k autobusu. Chvíle do odjezdu jsme ještě využili k návštěvě chaty paní vychovatelky. Zde jsme si prohlédli čertův kámen, kluci si chvíli zahráli fotbal a děvčata si pochutnala na lesních jahodách. Cesta domů nám rychle ubíhala, a vůbec nám nevadilo zpoždění zaviněné dopravní zácpou.

20150615_140433 20150615_141317 20150615_145156 20150615_145233 20150615_150216 DSCN3961 DSCN3962 DSCN3963 DSCN3965 DSCN3966 DSCN3967 – kopie DSCN3970 DSCN3971 DSCN3974 DSCN3975 DSCN3976 DSCN3978 DSCN3979